top of page

HOME BASE

כפות הרגליים פרושות על האדמה, חשות את תמיכתה היציבה. יד אחת מונחת על הבטן, יד שנייה מונחת על אזור הלב. Home Base. הום בייס היא תנוחה פשוטה ועוצמתית, וריאציה על תנוחת ההר היוגית, שמהותה הוא קרקוע, הרגעה וחיבור. ככזו, הום-בייס הפכה להיות תנוחה מרכזית של היוגה הרגישה לטראומה.

במצבי דחק ופוסט טראומה מערכת העצבים רגישה במיוחד, ובתגובה לגירויים חיצוניים (ריח, מראה, מגע, תנועה, צליל, טעם) או פנימיים (זיכרון, חלום, דמיון, תחושה גופנית פנימית וכו׳) מפעילה ביתר שאת ובאופן אוטומטי את מערכת ההישרדות של הגוף. הפעלה זו גורמת לתנועה כאוטית בין מצבים של עוררות גבוהה הבאה לידי ביטוי במתח שרירי, נשימה מהירה ושטחית, קצב לב מוגבר, חרדה, זעם ואימפולסיביות, למצבים של עייפות גדולה, כהות רגשית וניתוק. יוגה רגישה לטראומה חותרת להביא לאיזון וויסות של מצבים אלה באמצעות הכלים של היוגה- ריכוז, תנועה, נשימה והרפיה. הום בייס מקפלת בהווייתה פוטנציאל של ויסות ואיזון. כפות הרגליים הפרושות על האדמה מעבירות את תחושת היציבות דרך הרגליים. לגוף יכולת רפלקסיבית לחוש את כוח הכבידה ולהתארגן בתמיכתו. כשהמוח חווה יציבות הוא מתרגם זאת לתחושת בטחון. מגע הידיים על הלב והבטן רך ונוכח. הידיים כמו אומרות במגען- הכל בסדר. אפשר להרגע. יש לך מקום- בדיוק כפי שאת.ה כשאני חש.ה את עצמי דרך כפות ידיי אני נוכח.ת, כאן, עכשיו. הידיים מונחות באופן מכוון על אזור הבטן ואזור הלב- איברים של תבונה, והמגע כמו מעיר אותם ומאפשר לקולם העדין להישמע. כשהבטן והלב ננגעים, מתעורר עצב הואגוס, העצב המשמעותי ביותר להפעלת מערכת ההרגעה של הגוף. הום-בייס מאפשר ולו לרגע, עצירה, והזמנה לחזרה הביתה. למוגנות ולשקט של מקום בטוח. למקום שקט ועמוק, שנמצא תמיד, מתחת לצלקות ולסימנים שהותירו חוויות טראומטיות ואתגרי החיים. אימון עקבי של תנוחת הום-בייס מלמד קיצור דרך אל המקום הזה. מורתי גילה ציון קוראת לכך לנוע מהמחסן (של הרישומים העמוקים המפעילים אותי ללא שליטה) אל המעיין- (של תבונה והשראה ושקט). ברגעים בהם נדמה שהקרקע נשמטת וגלי המחשבות והפחד סוערים מסביב, אימון זה הופך ליעיל במיוחד.

לפני כמה ימים הסתיימה סדרה של מפגשי יוגה- שיחה, יוגה רגישה לטראומה על רקע פגיעה מינית, שהעברתי ביחד עם נועה רונן, עובדת סוציאלית, במסגרת מרפאת בריאות הנפש בבית חולים העמק. בקבוצה של יוגה-שיחה אנחנו מתחילות בשעה של אימון יוגה רגישה לטראומה וממשיכות לשעה נוספת של שיחת עיבוד רגשי. קשה לתאר במילים את עוצמת החוויה ואת גאונות המודל שפיתחו ד״ר יעל יצחק עידן ואפרת הברון. מעבר להיותו מודל פורץ דרך המיושם בהצלחה במרכזי סיוע לנפגעות תקיפה מינית (ועכשיו גם בבית חולים העמק בעפולה) הוא משנה חיים. את התליון שבתמונה, שנקרא Home Base , יצרה עבור משתתפות הקבוצה, ועבורנו המנחות, אחת המשתתפות כמתנת פרידה. בבכי של התרגשות היא תיארה עד כמה מרפאה עבורה האפשרות לחוש את הגוף שלה ולהתחבר אליו מחדש, ועד כמה הום-בייס הפך להיות עבורה המפתח להיזכרות שגם בגוף הזה, שנפרץ ונפגע וחולל ניתן לשוב ולחוש בטחון תמיכה ושקט. ובמילותיה: ״ הום-בייס זה מתנה משמיים. כל כך מחבק את הגוף. מחזיר יום יום את עצמי לעצמי״.

51 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentare


bottom of page